BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół nr XVII/11 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 04 listopada 2011 roku
w sprawie:

początek godz.1000 koniec 1230

miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)

Stan radnych Rady Miejskiej w Stawiskach – 15.

Z chwilą otwarcia sesji – 12 radnych obecnych na posiedzeniu. Radny Sławomir Chodnik na sesję przybył spóźniony o godz.1010. W obradach brało udział 13 radnych wg listy obecności (zał. nr 1). W trakcie sesji radny Sławomir Chodnik opuścił  obrady posiedzenia zwalniając się u Przewodniczącej Rady o godzinie 12.00.

Oprócz radnych w sesji wzięli udział sołtysi, którzy, podpisami na liście obecności (stanowiącej załącznik nr 2 do protokołu), potwierdzili swoje uczestnictwo w obradach.

 

PRZEBIEG OBRAD

 

Pkt.1. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiskach Barbara Rzadka przewodniczyła obradom Rady. Otworzyła XVII Sesję Rady Miejskiej w Stawiskach. Powitała radnych oraz zaproszonych gości (lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu)

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Rady stwierdziła na podstawie listy obecności, że w sesji uczestniczy 12 radnych, zatem obrady są prawomocne.

Przyjęcie porządku obrad.

1.      Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2.      Przyjęcie protokołu z obrad XVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r.

3.      Interpelacje i zapytania radnych.

4.      Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie między sesjami.

5.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy 550 – lecia Stawisk 5 w Stawiskach).

7.      Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Wł. Reymonta 23 w Stawiskach).

8.      Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Wł. Reymonta 25 Stawiskach).

9.      Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Pocztowej 10 w Stawiskach).

10.  Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji oraz projektów rocznych lub wieloletnich programów współpracy Gminy Stawiski z organizacjami pozarządowymi.

11.  Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (dot. działki nr 643 o pow.0,5000ha w Dzierzbi).

12.  Podjęcie uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Stawiski i nadania jej statutu.

13.  Podjęcie uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz zasad jego udzielania dla uczniów.

14.  Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

15.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

16.  Wolne wnioski i informacje.

17.  Zamknięcie obrad sesji.

Przewodnicząca zwróciła się do radnych i Burmistrza z zapytaniem – Czy są uwagi do porządku obrad. Uwag do porządku obrad nie było. Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad. Obecnych podczas głosowania: 12 radnych.

W wyniku głosowania 12 radnych głosowało „za” przyjęciem porządku obrad.

Następnie Przewodnicząca przeszła do realizacji  porządku obrad.

Przebieg sesji.

Pkt.2. Przyjęcie protokołu z obrad XVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r.

Przewodnicząca poinformowała Radę, że protokół został wyłożony do wglądu na Wspólnym Posiedzeniu Komisji Rady w dniu 03  listopada  2011r.

W tym miejscu głos zabrał radny  Tomasz Chojnowski, który przedstawił uwagi do protokołu:

1) W pkt.3 protokołu na stronie 3 uwaga dotyczy zapisu roku – jest 2012 rok, powinien być 2013.

2) W protokole brak jest zapisu wypowiedzi Burmistrza przy dyskusji na temat budowy składowiska odpadów. Pan Burmistrz powiedział wówczas: To były plany, które nie zawsze się realizuje.

3) Brak jest kompletnego zapisu na stronie 10 protokołu Posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego w kwestii dotyczącej budowy dróg, po której otrzymał gromkie brawa.: Mieszkańcy wsi potrzebują przede wszystkim, żeby były drogi. Ja do burmistrza czy wójta mówię: Rób drogi, drogi, drogi a będziesz wójtem przez całe lata.

W tym miejscu głos zabrał Burmistrz, który nie zgodził się z tymże zapisem. Według niego wówczas padło zdanie : Plany nie zawsze da się zrealizować, bo są różne czynniki zewnętrzne niezależne często od nas.

Radny Tomasz Chojnowski - Powyższy zapis nie będzie zgodny ze stanem faktycznym a sprawdzić niestety tego nie można bo nie ma nagrań.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz- Protokół nie służy do wiernego odzwierciedlenia wypowiedzi, tylko zapisania istotnej treści. W tej chwili mamy łapać się za słówka, zadaniem posła Gwiazdowskiego nie było przedstawienie metod socjotechnicznych dzięki, którym można sprawować władzę przez wieczność.

Radny Tomasz Chojnowski stwierdził, że protokół po raz kolejny nie odzwierciedla wiernie przebiegu sesji.

Na co Burmistrz odpowiedział radnemu, że protokół nie służy do wiernego odzwierciedlenia każdego, wypowiedzianego słowa , poza tym radny powinien sięgnąć do definicji protokołu.

W rezultacie Przewodnicząca stwierdziła, że uznaje uwagi radnego Tomasza Chojnowskiego.

1) dot. roku

2) z zastrzeżeniem Burmistrza – Plany nie zawsze da się zrealizować.

3) dosłowne przytoczenie wypowiedzi Posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego  Mieszkańcy wsi potrzebują przede wszystkim, żeby były drogi. Ja do burmistrza czy wójta mówię : Rób drogi, drogi, drogi a będziesz wójtem przez całe lata.

Przewodnicząca poddała protokół pod głosowanie po poprawkach.Obecnych podczas głosowania: 13 radnych. W wyniku głosowania: 12 radnych „za”, 1 „wstrzymał się od głosu”.

Protokół oznaczony Nr XVI/11 został przyjęty przez Radę.

Pkt.3. Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Tomasz Chojnowski zapytał: Jak wygląda sprawa budowy drogi Budy Poryckie- Wilczewo- Ignacewo. Jak wygląda realizacja tego zadania? Czy inwestycja będzie realizowana?

Pkt.4. Sprawozdanie Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

Sprawozdanie przedstawił Burmistrz, stanowi ono załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.5 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok.

Projekt uchwały przedstawiła Iwona Ofman – Skarbnik Gminy.

Radny Tadeusz Zalewski zwrócił się z zapytaniem w sprawie zapisu w projekcie uchwały w § 1 ust.3 Deficyt budżetu w wysokości 555.854zł pokryty zostanie planowanym do zaciągnięcia kredytem długoterminowym. Jak należy rozumieć powyższy zapis?

 Skarbnik Gminy Iwona Ofman odpowiedziała, że kredyt został zaciągnięty i w uchwale tej należy usunąć tenże zapis , gdyż wynika on z błędnego zapisu.

Ponadto Pani Skarbnik dodała, że w związku z reorganizacją i zmniejszeniem zatrudnienia w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Łomży, gmina Stawiski obecnie będzie podlegała Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku.

Radny Tomasz Chojnowski zapytał Panią Skarbnik – Czy deficyt zostanie pokryty drugą transzą kredytu uruchomioną 30 grudnia br. Czy pierwsza transza zaciągniętego kredytu z dnia 05 października br. została przekazana na inwestycje drogowe?

 Skarbnik Gminy Iwona Ofman –Deficyt został pokryty kredytem długoterminowym. Kredyt w gminie uruchamiamy w zależności od potrzeb. Pierwszą transzę uruchomiliśmy i zapłaciliśmy inwestycje drogowe. Następna transza będzie uruchomiona 30 grudnia 2011r. Zaciągnięty kredyt w całości nie został uruchomiony.

Radni dalszych pytań nie zgłaszali. Rada dyskusji nie prowadziła.

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie.

W wyniku głosowania: 12 radnych „za”, 1 radny „wstrzymał się od głosu”.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że  uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XVII77/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 20 września 2011r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.6 Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy 550 – lecia Stawisk 5 w Stawiskach).

Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały.

Burmistrz poinformował, że użytkownikom wieczystym, którzy złożyli wnioski tj. Ewa i Stanisław Grela, Andrzej Kiciński, Tadeusz Zalewski, Jacek i Aneta Fuszara zależy na zdobyciu uprawnień takich, jakie mają właściciele nieruchomości, tj. przekształceniu ich prawa w prawo własności. Powyższe sytuacje reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje na wniosek uprawnionego użytkownika wieczystego. Rada Miejska wyraża zgodę na udzielenie bonifikaty w wysokości 90 % od opłaty za przekształcenie.

Rada dyskusji w tym temacie nie prowadziła.

Przewodnicząca Rady poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania : 13 radnych „za”.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr XVII/78/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 04 listopada 2011r. w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy 550 – lecia Stawisk 5 w Stawiskach) stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.7 Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Wł. Reymonta 23 w Stawiskach).

Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały po czym poddała go pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania : 13 radnych „za”.

Przewodnicząca  Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XVII/79/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 04 listopada 2011r. w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy Wł. Reymonta 23 w Stawiskach ) stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.8 Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Wł. Reymonta 25 Stawiskach).

Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały po czym poddała go pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania: 13 radnych „za”.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XVII/80/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 04 listopada 2011r. w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy Wł. Reymonta 25 w Stawiskach) stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.9 Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy ulicy Pocztowej 10 w Stawiskach).

Przewodnicząca Rady przedstawiła projekt uchwały po czym poddała go pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania : 13 radnych „za”.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XVII/80/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 04 listopada 2011r. w sprawie ustalenia wysokości bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (dot. nieruchomości położonej przy Pocztowej 10 w Stawiskach ) stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę w obradach.

Pkt.10 Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji oraz projektów rocznych lub wieloletnich programów współpracy Gminy Stawiski z organizacjami pozarządowymi.

Radny Sławomir Chodnik zwrócił się do Przewodniczącej Rady z zapytaniem kiedy zmieniały się przepisy, które obligują Radę do podjęcia powyższej uchwały i przeprowadzenia konsultacji.

Przewodnicząca Rady Barbara Rzadka odpowiedziała radnemu, że nie była odpowiedzialna za przygotowanie w/w projektu uchwały. Dodatkowo Przewodnicząca zauważyła, że projekt uchwały w przedmiotowej sprawie został podpisany przez radcę prawnego.

Radny Sławomir Chodnik stwierdził, że kiedy była prowadzona dyskusja w tym temacie przewodnicząca argumentowała, że gmina nie ma obowiązku przyjmowania programu. Radny prosił o wyjaśnienie powyższej kwestii.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz – Przygotuję odpowiedź na zapytanie radnego na następną sesję. Za przygotowanie powyższego projektu odpowiedzialna jest Zastępca Burmistrza - Agnieszka Rutkowska.

Radny Sławomir Chodnik wnioskował o przeprowadzenie konsultacji z organizacjami pozarządowymi w formie otwartego spotkania z przedstawicielami tychże organizacji. Zdaniem radnego konsultacje pisemne na przygotowanym arkuszu do tego przeznaczonym nie dadzą się porównać do bezpośredniego spotkania.

Radny wnioskował czy nie wprowadzić tych konsultacji w innej formie niż droga elektroniczna.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz stwierdził, że idziemy z duchem czasu za przykładem innych samorządów, które nie spotykają się bezpośrednio z organizacjami. Obowiązuje forma konsultacji poprzez Internet, co w wielu gminach sprawdza się, z czego gmina Stawiski bierze przykład.

Przewodnicząca Rady zamknęła obrady w dyskusji. Na co radny Sławomir Chodnik zwrócił uwagę, iż jego zdaniem zgłoszony wniosek powinien być rozpatrzony przez radnych.

Przewodnicząca odparła, że nie przyjmuje uwag do projektu uchwały, który został poprawnie sporządzony i zatwierdzony przez radcę prawnego.

Radny Sławomir Chodnik argumentował, że jego zdaniem skoro radny ma prawo zgłaszać uwagi a on to uczynił Przewodnicząca nie powinna przechodzić do głosowania uchwały w takiej formie.

Przewodnicząca Rady poddała projekt w/w uchwały pod głosowanie.

 

W wyniku głosowania : 11 radnych głosowało  „za”, 2 radnych „przeciw”

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XVII/81/11 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 04 listopada 2011r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji oraz projektów rocznych lub wieloletnich programów współpracy Gminy Stawiski z organizacjami pozarządowymi  stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Pkt.11 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność gminy Stawiski (dot. działki nr 643 o pow.0,5000ha w Dzierzbi).

Burmistrz poinformował zebranych, że projekt uchwały został sporządzony na wniosek zainteresowanego mieszkańca sołectwa Dzierzbia. W wyjaśnieniach Burmistrz podał, że powyższa nieruchomość służy mieszkańcom tej wsi jako żwirownia. Gmina jest zobligowana do sporządzania projektów na wniosek zainteresowanej strony i dlatego taki projekt został przedłożony pod obrady rady.

Rada w tym temacie dyskusji nie prowadziła. Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady. W wyniku głosowania: 2 radnych głosowało „za”, 7 radnych „przeciw”, 4 radnych „wstrzymało się” od głosu.

Przewodnicząca stwierdziła, że Rada powyższy projekt odrzuciła i uchwała nie została podjęta.

Pkt.12 Podjęcie uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy Stawiski i nadania jej statutu.

Przewodnicząca przedstawiła projekt w/w uchwały. Po czym otworzyła dyskusje wokół projektu.

Skład  Młodzieżowej Rady :

- Szkoła Podstawowa w Porytem – 1 mandat,

- Szkoła Podstawowa w  Stawiskach – 3 mandaty,

- Gimnazjum w Stawiskach – 4 mandaty,

- Młodzież do 25 roku życia – 7 mandatów

Razem – 15 mandatów.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Szanowni goście! Nie wiem czy Rada powinna prowadzić debatę na ten temat. Uchwała nie spełnia przesłanek formalnych.

Po czym odczytał ; Z komentarza do tego artykułu 5(b) ustawy o samorządzie gminnym wynika : pkt.4 Warunkiem formalnym utworzenia (powołania) młodzieżowej rady gminy jest wniosek zainteresowanego środowiska (zainteresowanych środowisk).Rada gminy nie może powołać rady młodzieżowej bez takiego wniosku. Żadne przepisy nie określają jednak treści ani formy takiego wniosku.

5.Ustawa nie precyzuje również, kim są „zainteresowane środowiska” uprawnione do złożenia powyższego wniosku. Wydaje się, że będą to przede wszystkim organizacje młodzieżowe, władze, placówki i instytucje oświatowe, rady szkół, rady pedagogiczne itp.

Złożona uchwała nie posiada takiego wniosku. Radca prawny nie wyraził aprobaty do sprawdzania powyższego projektu, nie zapoznawał się z jego treścią do końca, gdyż ma ona braki formalne - brak wniosku zainteresowanego środowiska.

Burmistrz nawiązał do kampanii wyborczej prowadzonej przed wyborami samorządowymi, kiedy to kandydat na radnego Tomasz Chojnowski deklarował, że ma już gotowy projekt uchwały.

Niezrozumiałe jest dla burmistrza dlaczego kadencja młodzieżowej rady miałaby trwać tylko dwa lata, a nie cztery tak jak kadencja Rady Miejskiej.

Radny Sławomir Chodnik – Dziwi mnie postawa Burmistrza. W każdym środowisku powinno szerzyć się idee samorządności, demokracji wśród najmłodszych na wyższym szczeblu, tj. na szczeblu gminnym. To, że do tej pory w gminie Stawiski nie działała młodzieżowa rada to nie znaczy, że ma jej nie być. Statut jasno określa prawa i wiadomo jest, że decyzje nie są w jakiś sposób wiążące, jednak warto jest słuchać młodych ludzi, którzy stanowią ważną część naszej społeczności lokalnej.

Jeżeli chodzi o brak wniosku ze strony zainteresowanego środowiska to radny Tomasz Chojnowski podpisał się pod projektem, jest wnioskodawcą i warunek jest spełniony.

Działalność w Radzie Młodzieżowej to żywa lekcja demokracji, gdzie młodzież skorzystałaby z wielu możliwości zapoznania się z działalnością samorządu terytorialnego. Jest to cenna inicjatywa, którą należy popierać , sprawdza się to w innych gminach w związku z czym popieram takie działania.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz- W swojej wypowiedzi nie stwierdziłem ,że nie jestem za szerzeniem samorządności wśród młodzieży. Stwierdziłem, że uchwała formalnie nie spełnia wymogów ustawowych i odczytałem komentarz do pkt 5 (b) ustawy o samorządzie gminnym.

Rada przyjmując uchwałę musi mieć świadomość, że będzie głosowała za uchwałą, która jest niezgodna z prawem. Radny Tomasz Chojnowski nie jest „zainteresowanym środowiskiem” wg. pkt. 4 cytowanego komentarza jest jedną osobą.

Środowiska to: organizacje młodzieżowe, władze, placówki, instytucje oświatowe, rady szkół, rady pedagogiczne.

Przewodnicząca Barbara Rzadka – Pod tym wnioskiem podpisaliśmy się my radni. Poruszyłam powyższy temat w szkole wśród nauczycieli i nie znalazł on zwolenników. Dzieci uczą się demokracji wybierając samorząd klasowy, samorząd szkolny, opiekuna samorządu uczniowskiego. Zdaniem nauczycieli taka lekcja demokracji na tym etapie nauczania wystarczy z pewnością. Poza tym na stronie internetowej Gminy Stawiski – na tzw. forum ukazują się wpisy ,które wprawiły mnie w ogromne zdziwienie jak można coś takiego pisać, to w taki sposób mamy uczyć młodzież demokracji? Na przykład zachęcając do napisania krótkiego listu do przyjaciela z CBA jak spędziłeś wakacje, albo: Oblicz powierzchnie działek, którą pewien pan chce sprzedać bo nie starcza mu do pierwszego. Czego ta młodzież ma się uczyć w Radzie Miejskiej? W szkole nauczyciel powinien nie tylko uczyć, zadaniem nauczyciela jest również wychowywać.

Przewodnicząca apelowała do radnych , aby nie przekraczali granic przyzwoitości.

Ponadto podała przykład 11-latka ze szkoły w Porytem, który reprezentowałby owe środowisko i 25- latka, pytając- czy ich dwoje będzie miało wspólny temat, czy to ma sens? Czy w taki sposób młodzież ma uczyć się demokracji? Wobec powyższego nie będę głosowała za przyjęciem tej uchwały.

Radny Sławomir Chodnik zapytał dlaczego w kwestii powołania młodzieżowej rady nie zostały przeprowadzone konsultacje? Przyjęliśmy przed chwilą uchwałę wynikającą z konsultacji. Jest to sprawa dotycząca jak najbardziej żywotnych interesów pewnej grupy dzieci i młodzieży i taką uchwałę powinno się poddać pod konsultacje.

Przewodnicząca Rady odpowiedziała – Wniosek o wprowadzenie tej uchwały do porządku obrad powinno złożyć zainteresowane środowisko.

Radny Sławomir Chodnik –  Projekt jest przecież w porządku obrad.

Przewodnicząca Rady - Po konsultacji z radcą prawnym powyższe punkty zostały wprowadzone do porządku obrad, aby radnym umożliwić dyskusje na ten temat.

Radny Sławomir  Chodnik – Jeżeli nie zostały dopełnione procedury to, nie należało wprowadzać tego projektu do porządku obrad. Nie należało się spieszyć z tym tylko przeprowadzić konsultacje w tej kwestii i spokojnie wprowadzić do porządku obrad.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz poinformował, że wspólnie z radcą prawnym rozważana była możliwość niewprowadzania projektów pod obrady Rady ze względu na braki formalne, jednak aby uniknąć zarzutu ze strony Rady projekty zostały wprowadzone.

Podpisy pod projektami radny Tomasz Chojnowski zbierał w pośpiechu, nie tłumacząc radnym co zawierają obszerne projekty. Radni składali swoje podpisy nie wiedząc pod czym się podpisują. Radny nie dał im czasu na zapoznanie się z ich treścią. Radca prawny powiedział, że skoro 13 radnych podpisało się pod wnioskiem, to brak jest podstaw, żeby nie wprowadzać tych projektów pod obrady rady.

Przewodnicząca Rady – Podpisałam się pod wnioskiem jednak po zapoznaniu się z wpisami na forum umieszczonymi przez „Dobro Wspólne” sytuacja mnie przeraziła i jestem przeciw tym projektom.

Radny Tadeusz Zalewski – Dlaczego my jako radni dowiadujemy się, że w uchwale są jakieś uchybienia prawne? Kiedy prawnik zapoznał się z ta uchwałą?

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Na siedem dni wysyłane są dokumenty radnym, prawnik jest w piątek. Wczoraj nie było pytań na ten temat na wspólnym posiedzeniu.

Wczoraj żaden z radnych  nie otrzymał informacji, że są jakieś uchybienia.

Radny Tomasz Chojnowski – Wczoraj na posiedzeniu komisji pytałem czy był projekt konsultowany z radcą prawnym? Czy pani przewodnicząca wczoraj wiedziała, że są uchybienia prawne? Czy pani o tym wiedziała, czy nie wiedziała?

Przewodnicząca Rady – Na posiedzeniu o tym wspominałam, że brak wniosku zainteresowanego środowiska.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Projekt uchwały ma 11 miesięcy żywotności, jak zapewniał przed wyborami radny Chojnowski, i był czas, żeby go sprawdzić i sięgnąć do komentarzy prawnych, choćby do LEXA.

Radny Sławomir Chodnik – Pani rozmawiała z panią dyrektor, z radą pedagogiczną a czy pani rozmawiała z przewodniczącym samorządu uczniowskiego?

Przewodnicząca Rady– Oczywiście, jestem opiekunem samorządu uczniowskiego, po raz trzeci zostałam wybrana w demokratycznych wyborach.

Radny Sławomir Chodnik - Uczniowie ze szkoły w Porytem nie chcieliby należeć do młodzieżowej rady?

Przewodnicząca Rady - Są problemy, które nie są proste. Rodzice muszą wyrazić zgodę na wyjazd nieletniego dziecka, często są to rodziny nie posiadające własnych samochodów.

Radny Sławomir Chodnik – Są to problemy do rozwiązania. Urząd dysponuje samochodami służbowymi i problem jest rozwiązany. Problemy można rozwiązać spokojnie mamy dużo aut służbowych.

Przewodnicząca Rady – W szkole nie było zainteresowania tym tematem.

Radny Sławomir Chodnik – Czy ma pani prawo mówić w imieniu swojej szkoły? Proszę mówić w swoim imieniu.

Przewodnicząca Rady - Nie mogę wypowiadać się skoro uczniowie w szkole wybrali mnie na opiekuna samorządu uczniowskiego? Po raz trzeci dzieci powierzyły mi te funkcje, zaufały mi i jestem dumna, że mamy właśnie takich obywateli.

Radny Tomasz Chojnowski zwrócił się do Burmistrza – Odnośnie formalnych wymogów z tego wynika, że powinien być złożony wniosek zainteresowanego środowiska. Co miałoby być we wniosku Panie Burmistrzu? Czy Barbara Rzadka - opiekun samorządu uczniowskiego jest przedstawicielem środowiska, czy nie jest, proszę o odpowiedź.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Do projektu uchwały nie został załączony wniosek zainteresowanego środowiska, brak wniosku do uchwały czy trudno to zrozumieć?

 

Przewodnicząca Rady zamknęła dyskusję w temacie uchwały. Po czym poddała ja pod głosowanie.

W wyniku głosowania : 4 radnych głosowało „za”, 8 radnych głosowało „przeciw”, 1 radny wstrzymał się od głosu”

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała nie została podjęta.

Pkt.13 Podjęcie uchwały w sprawie stypendium Burmistrza Stawisk za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz zasad jego udzielania dla uczniów.

Przewodnicząca Rady przedstawiła w/w projekt uchwały po czym otworzyła dyskusję wokół niego.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Projekt uchwały, który nie gwarantuje moich uprawnień wynikających z art.30 ust.2 ustawy o samorządzie gminnym (stypendium wręczyć albo je odebrać) brak jest określenia sposobu wykonania tej uchwały. Projektodawca już wybrał przewodniczącą komisji, którą została Przewodnicząca Rady. W taki sposób nie dokonuje się przecież wyboru przewodniczącej jakiejkolwiek komisji.

W uchwale zostały zapisane dwa wnioski dot. osiągnięć sportowych i naukowych brakuje osiągnięć artystycznych w regulaminie § 2 pkt. 4 lit.b. Nie ma określonego warunku ile razy uczeń może otrzymać stypendium (dwa a może pięć razy). Czy Rada ma pomagać uczniom uzdolnionym, a gdzie postępy ucznia? W regulaminie nie ma ani słowa o postępach ucznia. Po zapoznaniu się z treścią projektu uchwały i dokonanej analizie mam wrażenie, że jest to nagroda Rady Miejskiej a nie Burmistrza Stawisk. Projektodawca ewidentnie chce uderzyć w moja osobę. Stypendium przyznaje się za pracę np. uczeń otrzyma stypendium, opuści się w nauce z różnych przyczyn, dyrektor będzie o tym wiedział, więc nakaże burmistrzowi i burmistrz to stypendium cofnie. Stypendium jest przyznawane za okres poprzedni, jeżeli uczeń w roku szkolnym 2009/ 2010 osiągnął bardzo dobre wyniki, a w 2010/ 2011 uczeń się opuścił to nie wolno mu zabrać tego stypendium. Na studiach wprowadza się okresy rozliczeń semestralnych, żeby mieć kontrolę nad postępami studentów. W tym przypadku jest to regulamin nie do zrealizowania. Nie wyobrażam sobie sytuacji odebrania stypendium uczniowi, który osiągnął wysoki poziom, a w wyniku czegoś, sytuacja sprawiła, że uczeń nie może osiągać już takich wyników. Czy Burmistrz Stawisk, który faktycznie nie przyznawał uczniowi tego stypendium, miałby mu je odebrać?

W gminie Stawiski są stypendia socjalne, nie ma stypendium za poszczególne osiągnięcia. Przy stypendium socjalnym brane są pod uwagę kryteria dochodowe, warunki materialne danego ucznia. Na przykład kiedy komisja miałaby do rozpatrzenia dwa wnioski. Jeden dotyczący ucznia ze średnią 6,0 z rodziny bardzo dobrze sytuowanej, a drugi ucznia ze średnią 5,9 który ma bardzo trudną sytuację materialną. Uczeń z mniejszą średnią wg takiego regulaminu nie ma szans na stypendium, czy to jest sprawiedliwość? W regulaminie tym nie mówi się o postępach ucznia, mówi się tylko o wynikach. Nauczyciele są tylko ludźmi. Jednych uczniów lubi się mniej, innych lubi się bardziej. Nie od dzisiaj funkcjonuje zasada wśród rodziców, wśród nauczycieli, wśród uczniów, że jak pani lub pan lubi mnie bardziej to mi ten punkcik brakujący da więcej. Jeżeli przyjdzie ulubienic, czy rodzic i powie, że brakuje tylko jeden punkt, żeby uczeń mógł otrzymać stypendium, przecież nie ma tak, że ktoś jest idealny, nie ma też, żeby wszyscy byli idealni. Nauczyciele są tylko ludźmi. Wnioskuję o odrzucenie projektu tej uchwały. Dziękuję.

Radny Sławomir Chodnik – To co wysłuchałem przed chwilą jest dla mnie przerażeniem. Panie Burmistrzu! Pan nie do końca chyba przeczytał wszystko. Oprócz tej średniej i o tych nauczycielach, którzy tak lubią bardziej i mniej, to korzysta pan chyba ze swojego doświadczenia. Ja w tym momencie czuję się obrażony jako nauczyciel. Przecież oprócz tej średniej w regulaminie jest wyraźnie napisane, że w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium są laureatami bądź finalistami olimpiad, konkursów przedmiotowych artystycznych na szczeblu wojewódzkim, centralnym lub międzynarodowym.

Czy będzie pan kwestionował, że ktoś ma znajomości w województwie? Czytałem regulaminy, one wszystkie są do siebie podobne. W każdym regulaminie są zapisy. Nie wiem czy one zostały uchwalone prawnie, czy nie ale w tych regulaminach w rażących przypadkach obniżenia poziomu to dyrektor szkoły o tym decyduje. Uwagi nie są właściwe z pana strony. Każda gmina ma taki regulamin, taką uchwałę, taki program. Uczeń z biednej rodziny otrzyma stypendium socjalne.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Czy trudno jest zauważyć, że nie ma trzeciego załączonego wniosku w sprawie osiągnięć artystycznych?

Radny Sławomir Chodnik wnioskował o dopisanie szczebla wojewódzkiego bądź powiatowego - w § 3 pkt. 1 oraz zdobycie co najmniej III miejsca medalowego lub I miejsca drużynowo. Apeluje do Rady o podjęcie powyższej uchwały gdyż taka jest nasza rola.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz –Jak się to ma jeśli chodzi o drużynę, która składa się z kilku osób. W § 2 pkt. 4 - jeżeli w drużynie będzie uczeń niesforny i nie osiągnie średniej, którą tutaj zaznaczono, to taki uczeń otrzyma stypendium, czy nie?

Radny Tomasz Chojnowski – Ale pan mówi o czymś innym, a my mówimy zupełnie o czymś innym. To są dwie różne rzeczy, dwie różne wyspy.

Radny Sławomir Chodnik – Uzyskanie co najmniej dobrej oceny z zachowania.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz – To dlaczego takich kryteriów nie ma przy sportowcach?

Radny Sławomir Chodnik – Po uzyskaniu co najmniej dobrej oceny z zachowania.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz - Czy sportowiec nie musi mieć zachowania wzorowego i mieć bardzo dobrych  wyników w nauce?

Radny Sławomir Chodnik - Tak sportowiec, nie musi mieć bardzo dobrego zachowania.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz – Jeżeli nie musi to znaczy, że sportowcom uchodzi dużo więcej. Według tego, żeby osiągnąć ocenę z naukowego to trzeba być wzorowym czy taka jest prawda?

Radny Sławomir Chodnik - Może radny Andrzej Kiciński się wypowie jako były sportowiec.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz- Niech mi radny Chodnik nie mówi, że czytał regulaminy, gdzie były zapisy, gdzie narzucało się skład komisji i był już wybrany jej przewodniczący.

Radny Sławomir Chodnik –Ja o tym nie mówiłem.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz – Mówił pan, że czytał pan regulaminy bardzo podobne albo identyczne.

Radny Tomasz Chojnowski –Widzę, że pan Burmistrz swoją wypowiedzią przekonał państwa radnych aby powyższy projekt został odrzucony. Jest to uchwała sporządzona na zasadzie: kopiuj - wklej z BIP Łomża. Pracuje w szkole już czwarty rok, gdzie dzieci dostają stypendia naukowe i sportowe, zmieniłem tylko zapisy dotyczące Prezydenta miasta Łomża na Burmistrza Stawisk. Tam wszystko jest w porządku, uchwała jest realizowana a u nas słyszy się, że nie można będzie jej zrealizować. Polecam panu, aby udał się pan do łomżyńskiego magistratu i wówczas na miejscu sam pan to sprawdzi. Uczyniłem ukłon w pana kierunku, bo na początku miało to być stypendium Rady Miejskiej, ale doszedłem do wniosku, że większą rangę będzie miało jeżeli przyzna je Burmistrz Stawisk. Pan Burmistrz ma zaszczytną funkcje przydzielania stypendium, zastępca Burmistrza jest odpowiedzialna za sprawy oświaty w gminie tak więc nie rozumiem dlaczego uchwała nie daje możliwości i sposobu jej wykonania.

Burmistrz Stawisk Marek Waszkiewicz – Powyższy regulamin po konsultacji z radcą prawnym nie wypełnia artykułu 30 pkt 2 ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Jeżeli taka uchwała funkcjonuje w Łomży, to ja z przyjemnością zwrócę uwagę osobom odpowiedzialnym za jej wykonanie.

Przewodnicząca zamknęła dyskusję i poddała projekt uchwały pod głosowanie Rady.

W wyniku głosowania : 4 radnych „za”, 6 „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się od głosu.”

Przewodnicząca oznajmiła, że uchwała nie została podjęta.

Pkt.14 Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

Przewodnicząca przedstawiła korespondencję, która wpłynęła do Rady :

·         pismo z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Nr NK-III.414.324.2011.MGH z dnia 20 października 2011r. w sprawie analizy oświadczeń majątkowych złożonych Wojewodzie Podlaskiemu przez Burmistrza Stawisk i Przewodniczącą Rady Miejskiej w Stawiskach.

Po przeprowadzonej analizie nie wnosi się uwag do złożonych oświadczeń majątkowych.

·         pismo z Urzędu Skarbowego w Kolnie Nr APKP/51 – 35/11 z dnia 20 października 2011r. w sprawie analizy oświadczeń majątkowych złożonych Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Kolnie przez radnych Rady Miejskiej w Stawiskach oraz 17 oświadczeń złożonych przez skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osób wydających decyzje administracyjne.

Po dokonaniu analizy złożonych oświadczeń majątkowych opisano stwierdzone nieprawidłowości. Przewodnicząca Rady zwróciła się do radnych, aby dołożyli należytej staranności przy wypełnianiu kolejnych oświadczeń majątkowych w szczególności na powtarzające się błędy.

Pkt.15 Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

droga Budy Poryckie – Wilczewo – Zaborowo

Odpowiedzi na zadane pytanie, na prośbę Burmistrza Stawisk, udzielił radny powiatowy Wiesław Zacharzewski – Starostwo Powiatowe w Kolnie wystosowało do wszystkich gmin w powiecie pismo czy jest zainteresowanie dofinansowania inwestycji drogowych i ewentualne zgłoszenie wniosku z programu tzw. ”schetynówki”. Pozytywnie odpowiedział tylko jeden samorząd – miasto Kolno. Został zgłoszony jeden wniosek do rozpatrzenia w przyszłym roku. W założeniach budżetowych na 2012 rok przyjęliśmy wstępnie kwotę 600 tys. zł. Jest to wstępna propozycja, która nie została jeszcze w pełni zatwierdzona. Wnioski poszczególnych komisji w tej sprawie były za wstrzymaniem się podejmowania decyzji w kwestii tego zapisu.

Osobiście jestem za tym, aby znalazł się taki zapis w budżecie powiatu z możliwością przesuwania tejże kwoty. Argumentacja była założona - sprzedaż mienia w Smolnikach powiedzmy na taką przysłowiową wartość. Trudno powiedzieć dzisiaj, czy my jako Rada Powiatu ujmiemy w budżecie powyższą kwotę. Jeżeli gmina Stawiski nie będzie partycypowała w kosztach budowy, to trudno powiedzieć, czy w starostwie radni powiatowi zabezpieczą powyższą kwotę w 2012 roku. 

W chwili obecnej jest remontowany Plac Wolności w Stawiskach. Na wiosnę zostanie wykonana nowa nawierzchnia pasa jezdnego(nakładka asfaltowa).

Pkt. 16 Wolne wnioski i informacje.

Przewodnicząca Rady przedstawiła:

·         Informacje o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Stawiski w roku szkolnym 2010/2011.(informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Przewodnicząca Rady wnioskowała o budowę drogi Dzierzbia – Zaskrodzie (droga ta podlega pod dwa samorządy - gminę Kolno i gminę Stawiski) Droga jest w bardzo złym stanie.

Radny powiatowy Wiesław Zacharzewski odpowiedział, że ze względu na stan zadłużenia gmin realizacja tego zadania nie będzie możliwa w najbliższym okresie.

Radny powiatowy Wiesław Zacharzewski poruszył następujące kwestie:

- nawiązał do budowy chodnika Stawiski – Smolniki, który nie został dokończony, co należy wyjaśnić i dążyć do zakończenia, aby mieszkańcy mogli z tego korzystać,

- zbiórkę selektywną opadów: plastik, szkło oddzielnie w gminie Stawiski, w tym temacie nic nie jest robione jak dotychczas,

- wystosowanie pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wykonania lewoskrętu umożliwiającego bezpieczny zjazd z drogi krajowej Nr 61 na drogę powiatową do Bud Stawiskich,

Burmistrz odpowiedział, że jeżeli chodzi o zbiórkę selektywną odpadów w dziedzinie tej zmienia się ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie w związku z czym gmina ma 18 miesięcy na rozwiązanie wszystkich problemów z tym związanych.

Jeżeli chodzi o zjazd z drogi krajowej to jego budowa jest nierealna ze względu na kilkakrotne monity w tej sprawie i lewoskrętu na Zabiele. W celu zmniejszenia występującego zagrożenia pracownik merytoryczny zajmie się sprawą, zbierze podpisy zainteresowanych i jako gmina wystąpimy o oznakowanie tzw. czarny punkt (żółto – czarna tablica) dzięki czemu prędkość na drodze zostanie ograniczona.

Będzie realizowane porządkowanie pasa drogowego Stawiski – Smolniki na wiosnę.

Radny powiatowy Grzegorz Chiliński stwierdził, że gmina Stawiski nie będzie prowadziła budowy dokończenia chodnika, zajmie się uporządkowaniem tego terenu.

·         Przewodnicząca poinformowała, że do Rady wpłynęła również korespondencja kierowana od Andrzeja Olszewskiego zam. Poryte, który w swoich pismach występuje z prośbą o pomoc w zakupie materiałów budowlanych tj.700 sztuk pustaka i materiałów na pokrycie dachu. Andrzej Olszewski wnioskuje również o odwołanie Burmistrza Stawisk i Zastępcy Burmistrza, że nie spełniają jego prywatnych żądań.

Przewodnicząca Rady poinformowała, że w sprawie tej wystosuje odpowiedź, że Rada Miejska nie jest kompetentnym organem do rozpatrzenia niniejszych wniosków.

Joanna Szulc sołtys wsi Wilczewo wnioskowała o skierowanie równiarki na drogę do miejscowości ponieważ ze względu na objazd i wzmożony ruch droga obecnie znajduje się w bardzo złym stanie.

Radny powiatowy Grzegorz Chiliński odpowiedział, że sprawa została zgłoszona w Powiatowym Zarządzie Dróg w Kolnie i w dniu dzisiejszym droga jest naprawiana.

Pkt.17 Zamknięcie obrad sesji.

Po zrealizowaniu przyjętego porządku obrad Przewodnicząca zamknęła obrady XVI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.

 

Protokołowała
Przewodnicząca Rady Miejskiej
M.M
Barbara Rzadka
Data dodania:
Data upublicznienia: poniedziałek, 28 lis 2011 15:14
Opublikował(a): Jarosław Laskowski
Zaakceptował(a): Jarosław Laskowski
Artykuł był czytany: 2036 razy