BIP Gminy Stawiski

Biuletyn Informacji Publicznej

Protokół Nr XXI/16 z Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach

z dnia: 22 stycznia 2016 roku
w sprawie:

miejsce – Urząd Miejski w Stawiskach (sala konferencyjna)
początek sesji 11:00 koniec 14:20


Lista obecności radnych obecnych na Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach (stanowi załącznik nr 1 do protokołu).

W obradach uczestniczyli sołtysi z terenu Gminy Stawiski (lista obecności stanowi załącznik nr 2 do protokołu).

Po formalnym otwarciu posiedzenia Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski przywitał Burmistrza Stawisk Krzysztofa Rafałowskiego, Sekretarza Gminy Agnieszkę Rutkowską, Skarbnika Gminy Iwonę Ofman, Radnych Rady Miejskiej w Stawiskach, sołtysów
z terenu Gminy Stawiski oraz Mieszkańców Stawisk.

Na podstawie listy obecności Wiceprzewodniczący Rady stwierdził quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał.

Następnie przedstawił zebranym proponowany porządek obrad.


  1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu obrad XX Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 29.12.2015r.
  3. Interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
  4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Stawisk w okresie między sesjami.
  5. Sprawozdanie z działalności:
    a) Komisji Rewizyjnej w 2015 roku
    b) Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w 2015 roku,
    c) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rady Miejskiej
    w Stawiskach na 2016 rok.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy dla podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia ”Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Stawiski na lata 2016 – 2032”.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Stawiski na 2016 rok.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży tych napojów na terenie Gminy Stawiski.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie części nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski.
  8. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
  9. Informacje.
  10. Zamknięcie obrad sesji.

Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad sesji.

Rada żadnych uwag nie wniosła.

Wiceprzewodniczący Rady przeszedł do realizacji porządku obrad.

 

Przebieg obrad:

 

Pkt. 2
Wiceprzewodniczący Rady poddał protokół pod głosowanie. Obecnych podczas głosowania 13 radnych.

Protokół oznaczony Nr XX/15 został przyjęty przez Radę głosami: 13 „za”- jednogłośnie.

 

Pkt. 3
Interpelacje: nie zgłoszono;

Zapytania: nie zgłoszono;

Wolne wnioski:

Radny Tadeusz Zalewski wnioskował o przedstawienie informacji nt. dzierżawy Zalewu z uwagi na fakt, iż opinia publiczna domaga się wiedzy w tym zakresie. Mieszkańcy Stawisk czują się niedoinformowani. Ponadto wokół sprawy krążą informacje, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

 

Pkt. 4
Sprawozdanie z prowadzonej działalności przedstawił Krzysztof Rafałowski Burmistrz Stawisk. Sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski udzielił głosu Staroście Powiatu Kolneńskiego Stanisławowi Wiszowatemu.

Starosta Powiatu Kolneńskiego Stanisław Wiszowaty - poinformował, że jego wizyta w Gminie związana jest ściśle z inwestycjami, które można realizować ze środków unijnych. Ruszają nowe fundusze unijne, co daje możliwość pozyskania gminom i powiatom pieniądze na drogi. O dotacje mogą ubiegać się gminy, powiaty i związki samorządów. Maksymalnie na inwestycję (budowę lub modernizację drogi) można pozyskać 3 mln zł. Według przyjętych kryteriów przyznana dotacja musi stanowić 63,63 % wartości danej inwestycji.

Podczas spotkania Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Filipowicz powiedziała, że zainteresowanie samorządów jest ogromne z uwagi na potrzeby występujące w województwie podlaskim.

Następnie poinformował, że jeżeli gmina Stawiski posiada potrzeby inwestycyjne w zakresie budowy dróg, należy dokonać ich analizy i wybrać priorytetowe zadanie do realizacji. Odpowiedź w tej kwestii należy przesłać do starostwa w terminie do 1 lutego 2016 r. Dodał, że starostwo zamierza złożyć wniosek na przebudowę drogi na odcinku Skroda Mała – Skroda Wielka.

Następnie mieszkańcy pytali o stan prawny placu, na którym zlokalizowany jest CPN w Stawiskach.

Starosta Powiatu Kolneńskiego odpowiedział, że działka jest własnością Skarbu Państwa, a władającym - użytkownikiem wieczystym jest Polski Koncern Naftowy ORLEN, pozostałe sąsiednie działki przy CPN-ie są w trwałym zarządzie Powiatowego Zarządu Dróg w Kolnie.

Żaden dobry gospodarz nie wyzbywa się mienia. Zadań do realizacji jest wiele, dlatego też powiat nie wyzbywa się dochodów. Z tego tytułu rocznie do budżetu starostwa wpływa ok. 15 tys. zł.

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości na chodniku przy Kościele w Stawiskach obowiązek ten spoczywa na właścicielu posesji, droga przy kościele jest drogą wojewódzką.

Następnie Burmistrz Stawisk przedstawił:

1) Pismo z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku dot. zmiany oznakowania poziomego w Stawiskach.(pismo Nr DIT-I.8026.148.2015 z dnia 14 stycznia 2016r. stanowi załącznik do niniejszego protokołu);

2) Pismo z Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku dot. stanu technicznego drogi wojewódzkiej na odcinku Kolno – Stawiski(pismo Nr WUDiM.4100.198.2015 z dnia 12 stycznia 2016r. stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Radny Kurkowski Bogdan zwrócił się z pytaniem do Starosty :

1) Czy możliwa jest przebudowa odcinka drogi Jurzec – Stawiski – Jedwabne?

2) Czy możliwa jest budowa chodnika przez miejscowości Jurzec Włościański, Jurzec Folwark z uwagi na coraz większe natężenie ruchu drogowego?

Starosta Powiatu Kolneńskiego stwierdził, że odpowiedź na zadane pytania należy wypracować podczas wspólnej dyskusji radnych w zakresie określenia priorytetowych zadań do realizacji w najbliższym czasie. Rada powinna podjąć konkretne stanowisko i partycypować w kosztach realizacji zadania. Jeżeli gmina złoży deklarację starostwo nie może nic gminie narzucać. Gmina sama powinna wybrać zadanie inwestycyjne do realizacji.

Ponadto Gmina powinna partycypować w kosztach inwestycji powiatowych.

Stanisław Sokołowski – Sołtys sołectwa Sokoły zwrócił się z prośbą do Starosty Kolneńskiego o pomoc finansową w zakresie wspólnej budowy chodnika przy drodze powiatowej w Sokołach. W uzasadnieniu podał, że zadanie częściowo może być pokryte ze środków przeznaczonych na realizację funduszu sołeckiego, którym dysponuje sołectwo.

Starosta odpowiedział, że w przypadku partycypacji w kosztach istnieje możliwość realizacji tego zadania.

W tym miejscu głos zabrał mieszkaniec Stawisk Zdzisław Obrycki. Wnioskował o przebudowę skrzyżowania drogi gminnej z drogą wojewódzką w Stawiskach.

 

Następnie Wiceprzewodniczący Rady ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Wiceprzewodniczący Rady wznosił obrady po przerwie.

 

Pkt. 5
Sprawozdanie z działalności przedstawili kolejno przewodniczący poszczególnych Komisji Rady.

a) Komisji Rewizyjnej za 2015 rok przedstawił Robert Józef Urban – Przewodniczący Komisji,
b) Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w 2015 rok przedstawił Sławomir Antoni Chodnik – Przewodniczący Komisji,
c) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego za 2015 rok przedstawił Antoni Kiełczewski – Zastępca Przewodniczącego Komisji.

 

Pkt. 6
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rady Miejskiej w Stawiskach na 2016 rok.

Wiceprzewodniczący Rady przedstawił projekt w/w uchwały. Następnie zał. nr 1 Plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych przedstawił Przewodniczący Komisji – Sławomir Antoni Chodnik, natomiast załącznik nr 2 Plan pracy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego przedstawił Przewodniczący Komisji – Marek Sobociński.

Po przedstawieniu planów pracy Wiceprzewodniczący Rady otworzył dyskusję. Rada dyskusji nie prowadziła.

Wiceprzewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie Rady.

Przewodniczący Rady Józef Zalewski był nieobecny podczas głosowania.

Obecnych podczas głosowania 14 radnych. W wyniku głosowania: 14 „za”.

Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(Uchwała Nr XXI/71/16 z dn. 22 stycznia 2016r. w/s zatwierdzenia planu pracy Komisji Rady Miejskiej w Stawiskach na rok 2016 stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

 

Pkt.7
Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych przedstawiła Iwona Ofman Skarbnik Gminy.

Rada dyskusji wokół projektu uchwały nie prowadziła.

Obecnych podczas głosowania 14 radnych.

Przewodniczący Rady Józef Zalewski był nieobecny podczas głosowania.

W wyniku głosowania: 14 „za”.

Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(Uchwała Nr XXI/72/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia2016r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

 

Pkt. 8
Projekt uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy dla podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości przedstawiła Iwona Ofman Skarbnik Gminy.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski otworzył dyskusję wokół projektu uchwały.

Radny Tadeusz Zalewski wskazał, że do projektu uchwały były zastrzeżenia RIO w B-stoku. Uwypuklił braki załączników w przekazanej dokumentacji na sesję. Apelował, aby kłaść nacisk na właściwe procedowanie uchwał w gminie.

Iwona Ofman Skarbnik Gminy odpowiedziała, że konsultacja projektów uchwały z RIO w B-stoku nie jest praktykowana, poza tym zainteresowani, którzy będą korzystać z formularzy otrzymają właściwe druki do wypełnienia.

Dalszej dyskusji Rada nie prowadziła.

Obecnych podczas głosowania 14 radnych.

Przewodniczący Rady Józef Zalewski był nieobecny podczas głosowania.

W wyniku głosowania: 14 „za”.

Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(Uchwała Nr XXI/73/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia2016r.określenia wzorów formularzy dla podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości stanowi zał. do protokołu).

 

Pkt. 9
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia ”Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Stawiski na lata 2016 – 2032” przedstawił Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski.

Radny Antoni Kiełczewski zapytał - Czy obecnie istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie odbioru odpadów azbestowych?

Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski odpowiedział, że lista została zamknięta. Na chwilę obecną mamy ok. 80 osób, które złożyły deklaracje przekazania azbestu. Po przeliczeniu łączna kwota o którą staramy się wynosi ponad 100 tys. zł. W 2015 roku gmina pozyskała na realizację programu 35 tys. zł dodatkowo ok. 4 tys. zł wydatkowano ze środków własnych na usuwanie azbestu. Ze wstępnych informacji wynika, że program będzie realizowany w okresie dwóch lat.

Radny Antoni Kiełczewski pytał o termin realizacji odbioru azbestu z terenów wiejskich.

Burmistrz odpowiedział, że odbiór azbestu będzie wykonany przez firmę wyłonioną w drodze przetargu ogłoszonego przez gminę. W 2015 roku gmina sporządziła inwentaryzację wyrobów azbestowych ponieważ dane, które posiadała nie uwzględniały aktualnej ilości azbestu na terenie gminy.

Radny Tadeusz Zalewski zapytał – Czy wiadomo jest ile azbestu jeszcze w gminie pozostaje do odebrania?

Burmistrz odpowiedział zgodnie z danymi zawartymi w Prognozie oddziaływania na środowisko tj. 606.623m2, ilość azbestu na terenie Gminy – 8189,417 (Mg).

Dalszej dyskusji Rada nie prowadziła.

Obecnych podczas głosowania 13 radnych.

Rani nieobecni podczas głosowania: Józef Zalewski i Chodnik Sławomir Antoni.

W wyniku głosowania 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Wiceprzewodniczący Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(Uchwała Nr XXI/74/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia 2016r. w sprawie przyjęcia ”Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Stawiski na lata 2016 – 2032”stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

 

Pkt.10
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Stawiski na 2016 rok przedstawił Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski. Po czym otworzył dyskusje wokół projektu uchwały.

Mieszkaniec Stawisk Zdzisław Obrycki sugerował, aby podjąć konkretne działania w celu minimalizowania kosztów utrzymania i odławiania bezdomnych zwierząt, z uwagi bardzo wysokie koszty finansowe.

Radny Tadeusz Zalewski poinformował, że podczas Wspólnego posiedzenia Komisji radni wnioskowali o „zaczipowanie” psów co ułatwi ich znalezienie w przypadku zagubienia, a poza tym pozwoli kontrolowanie stanu psów w schronisku. Dyskutowano również o potrzebie wprowadzenia podatku od posiadania psów.

Sołtys sołectwa Sokoły – wnioskował o nieopodatkowanie psów na terenach wiejskich.

Burmistrz Stawisk Krzysztof   Rafałowski dodał, że opłaty tej nie pobiera się od podatników podatku rolnego – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Rada dalszej dyskusji nie podejmowała.

Rani nieobecni podczas głosowania: Józef Zalewski i Chodnik Sławomir Antoni.

W wyniku głosowania 13 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie.

(Uchwała Nr XXI/75/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia 2016r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Stawiski na 2016 rok przedstawił stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

 

Pkt.11
Projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży tych napojów na terenie Gminy Stawiski przedstawił Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski. Następnie otworzył dyskusję wokół projektu uchwały.

Radny Tadeusz Zalewski uważał, że zwiększenie limitu punktów napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży z liczby 10 na 12 punktów budzi ogromne kontrowersje. Zwiększenie limitu ma na celu umożliwienie przydzielenia koncesji „Biedronce”, ponadto jeszcze jeden punkt z wolną koncesją będzie stanowił zapas na przyszłość. Gminę Stawiski zamieszkuje coraz mniej mieszkańców, sołectwa wyludniają się, obecnie jest 6 tys. mieszkańców. Według wyliczeń radnego, jeden punkt z alkoholem przypada na ponad 300 mieszkańców. Rada zwiększając punkty sprzedaży nie może sugerować się argumentem, że będzie tani alkohol w Stawiskach. Limit sprzedaży napojów alkoholowych w miejscu sprzedaży (gastronomia) w Stawiskach nie został wykorzystywany, zezwolenie posiadają tylko dwa podmioty gospodarcze.

Burmistrz odparł, że w niniejszym temacie posiada rozeznanie. Koncesja na sprzedaż alkoholu nie jest przydzielana na zawsze, tylko na czas określony. W 2016 roku kilku przedsiębiorcom z gminy kończy się koncesja, tak więc wystąpiłyby trudności z wydaniem zezwolenia poszczególnym wnioskodawcom, dlatego też został przygotowany projekt uchwały, który umożliwia rozwiązanie problemu i nie stwarza nikomu żadnych barier.

Radny Tadeusz Zalewski w tym miejscu wytknął brak informacji i konsultacji z policją, ośrodkiem pomocy społecznej i komisją rozwiązywania problemów alkoholowych. Wskazane instytucje powinny przedstawić Radzie Miejskiej informację przemawiającą za brakiem zasadności niniejszego projektu uchwały.

W tym miejscu głos zabrała Agnieszka Rutkowska – Sekretarz Gminy. Poinformowała, że zezwolenie wydaje się oddzielnie dla każdego rodzaju napojów alkoholowych po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałą rady dotyczącą zasad usytuowania miejsc sprzedaży i ustalonego limitu zezwoleń. Na chwilę obecną limit na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 4,5 % został wyczerpany.

Radny Tadeusz Zalewski uważał, że rolą komisji powinno być wydanie negatywnej opinii przed podjęciem przez Radę Miejską w Stawiskach uchwały Rady w tej sprawie.

Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy podkreśliła, że procedura nie przewiduje takiego procedowania o którym mówi radny.

Radny Marek Sobociński stwierdził, że Rada powinna dbać o przedsiębiorców z Gminy Stawiski, co w konsekwencji wiąże się z przyjęciem przedstawionej uchwały. Istota sprawy ma ścisły związek z terminem upływających koncesji. W przypadku negatywnej decyzji wydanej „Biedronce” w konsekwencji spotkalibyśmy się z blokadą innych przedsiębiorców handlujących alkoholem.

Radny Robert Józef Urban poinformował, że w gminie Stawiski dekadę temu tylko nieliczni posiadali koncesję na sprzedaż alkoholu. Mieszkańcy wnioskowali więc o zmianę uchwały w tym zakresie. Wówczas w celu umożliwienia handlu alkoholem limit został zwiększony do 10 punktów.

Mieszkaniec Stawisk Zdzisław Obrycki poinformował zebranych, że Partia Prawo i Sprawiedliwość zamierza ograniczyć liczbę punktów, w których sprzedaje się alkohol w Polsce. Nowe przepisy zakładają, że rada gminy będzie określała godziny i miejsca, w których sprzedaż alkoholu będzie zakazana. W kompetencji rady będzie także leżało wprowadzenie limitów sklepów monopolowych. Mieszkaniec wnioskował o wstrzymanie się z decyzją i niepodejmowanie uchwały, apelował o zaczekanie na rozstrzygnięcie rządu RP w tej sprawie.

Mieszkaniec Stawisk Kazimierz Żochowski negatywnie ocenił poczynione działania przez samorząd gminny w tej sprawie. Stwierdził, że Rada Miejska nie powinna podejmować niniejszej uchwały, gdyż budzi ona ogromne kontrowersje międzyludzkie w małej społeczności lokalnej.

Burmistrz odpowiedział, że niniejsza decyzja jest podyktowana dbałością o podmioty, którym w 2016 roku upływa ważność koncesji, nie eliminuje w ten sposób żadnego z nich i pozwala na prowadzenie nowej działalności handlowej.

Agnieszka Rutkowska Sekretarz Gminy dodała, że zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 % alkoholu oraz na piwo nie jest limitowane.

Burmistrz Stawisk Krzysztof Rafałowski odnosząc się do apelu mieszkańca Stawisk Zdzisława Obryckiego stwierdził, że obecnie mamy taki stan prawny, który pozwala na przyjęcie niniejszej uchwały. Aktualnie projekt założeń ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przechodzi proces legislacyjny. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte przez rząd, a zadania scedowane na samorząd będziemy je realizować.

Dalszej dyskusji nie prowadzono w tym temacie.

Nieobecny podczas głosowania radny Chodnik Sławomir Antoni.

W wyniku głosowania 10 radnych głosowało „za, 1 „przeciw”, 3 radnych „wstrzymało się od głosu”

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(Uchwała Nr XXI/76/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia 2016r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży tych napojów na terenie Gminy Stawiski stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

 

Następnie Wiceprzewodniczący Rady ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Wiceprzewodniczący Rady wznosił obrady po przerwie.

 

Pkt.12
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie części nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski.

Projekt uchwały przedstawił Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski.

Po czym otworzył dyskusję wokół projektu uchwały.

Jako pierwszy głos zabrał Jerzy Bielawski – Przewodniczący Zarządu Miasta Stawiski. Poinformował, że Zarząd Miasta Stawiski jest głęboko zaniepokojony sposobem i trybem sprzedaży nieruchomości na terenie Miasta Stawiski o czym świadczą przykłady.

Pierwszy przykład - Podczas sesji w dniu 15 grudnia 2015 r. Rada Miejska w Stawiskach podjęła uchwałę dotyczącą dzierżawy 1 ha pow. nad Zalewem.

Drugi przykład - Obecnie Rada stoi przed podjęciem decyzji na sprzedaż części działki w Stawiskach.

Jak dotychczas w gminie była tradycja, że mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat sprzedaży nieruchomości w danym sołectwie. Opinia społeczeństwa zazwyczaj była brana pod uwagę. Dwa przytoczone przypadki świadczą o tym, że opinia społeczna nie jest w ogóle informowana o żadnych zamiarach dotyczących dzierżawy, czy sprzedaży nieruchomości gminnych. Punkt dotyczący dzierżawy terenu nad Zalewem został w dniu 15 grudnia 2015r. wprowadzony jako rozszerzenie porządku obrad, natomiast sprzedaż nieruchomości w Stawiskach w porządku obrad dzisiejszej sesji jest, jednak bez żadnej konsultacji z mieszkańcami. W obu przypadkach społeczeństwo nie zostało poinformowane. Jeżeli w gminie funkcjonowała zasada konsultacji społecznych dlaczego teraz nie obowiązuje?

Uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie sprzedaży części działki zostało sporządzone tylko i wyłącznie w sposób formalny, brak w nim jakiegokolwiek uzasadnienia merytorycznego.

Przewodniczący Zarządu Miasta Jerzy Bielawski zwrócił się z uwagą do radnych z miasta Stawiski cyt. „Radni obudźcie się.”

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Józef Zalewski. Stwierdził, że Rada nie zawsze podejmuje decyzje jednomyślnie. Prowadzone są kontrowersyjne dyskusje przed podjęciem każdej decyzji. Tematy, które spadły z minionego okresu na obecną Radę są problematyczne.

Szokują i prowokują do dyskusji niejednokrotnie radnych.

Radni poprzedniej kadencji wyrazili zgodę na sprzedaż dużego obszaru ziemi i nie było żadnych protestów. Obecny projekt dotyczy 120 m2 ziemi, który nie jest miejscem nadzwyczaj strategicznym dla gminy. Budżet gminy Stawiski nie jest wystarczający na zaspokojenie wszystkich potrzeb, które występują w naszej gminie. Oświata powinna być zreformowana jak najszybciej. Warunki umowy dzierżawy terenu nad Zalewem określi burmistrz, działkę również sprzeda burmistrz po sporządzonej wycenie bo taka jest jego rola.

Rada Miejska jest świadoma co należy do jej kompetencji. Dyskusję wśród radnych są burzliwe, dotyczą różnych spraw. Bywa, że Rada spiera się o sprawy błahe.

Przewodniczący Zarządu Miasta Stawiski Jerzy Bielawski – Spór nie dotyczy błahych spraw tylko nieprzestrzegania zasad, które obowiązywały w gminie. Społeczeństwo na zebraniach sołeckich miało możliwość przedstawienia swojej opinii, teraz tego nie ma.

Przewodniczący Rady Józef Zalewski był zdania, że w rezultacie konsultacje w tej sprawie mogły zostać przeprowadzone.

Radny Tadeusz Zalewski podziękował Jerzemu Bielawskiemu za zwrócenie uwagi, że w sprawie sprzedaży konsultacje ze społeczeństwem nie zostały przeprowadzone. Po czym dodał, że w gminie przez minione lata w żadnej dziedzinie, ani zakresie nie były przestrzegane zasady.

Radny Robert Urban stwierdził, że dziwi się radnym z miasta, którzy nie zareagowali na propozycję sprzedaży i nie zwołali spotkania, aby społeczeństwo mogło wypowiedzieć się w tej kwestii. W sołectwie zawsze takie spotkania były organizowane, ludzie byli powiadamiani i nic nie zostało zbyte bez woli mieszkańców.

Mieszkaniec Zdzisław Obrycki podał przykład sprzedaży mienia gminnego w Stawiskach z przeznaczeniem na prywatną aptekę. Mieszkańcy wiedzieli o zamiarze zbycia, protesty były liczne, jednak Rada była nieugięta. Rolą mieszkańców nie jest chodzenie z chorągiewkami, bo to nie przyniesie skutku, przecież społeczeństwo wybiera swoich radnych, którzy później podejmują decyzje.

Burmistrz podał przykład próby zbycia nieruchomości w Romanach i protestu mieszkańców z tym związanego. Mieszkańcy nie wyrazili pozytywnej woli i działka nie została zbyta. Jeżeli chodzi o działkę 120 m2 jej sprzedaż wpłynie na poprawę zagospodarowania wnioskującego, a ponadto nie jest to miejsce, które gmina mogłaby zagospodarować lub przeznaczyć na cel strategiczno - inwestycyjny.

Uwagi przekazane przez Przewodniczącego Zarządu Miasta rozumiem i przyjmuje je do wiadomości. W przypadku następnej sprzedaży mienia gminnego, odbędą się konsultacje z mieszkańcami.

Przewodniczący Rady Józef Zalewski poparł zdanie burmistrza. Zaznaczył, że kolejne sprzedaże muszą odbywać się po przeprowadzonych konsultacjach społecznych.

Rada dalszej dyskusji nie prowadziła.

Nieobecny podczas głosowania radny Chodnik Sławomir Antoni.

W wyniku głosowania 13 radnych głosowało „za, 1 „wstrzymał się”.

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została podjęta.

(Uchwała Nr XXI/77/16 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 stycznia 2016r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie części nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stawiski).

 

Pkt.13 Odpowiedzi na interpelacje, zapytania radnych i wolne wnioski.
Burmistrz odpowiedział, że w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczane są informacje z pracy samorządu gminnego Stawisk. Opinia publiczna ma więc możliwość zapoznania się z treścią podejmowanych uchwał. Zainteresowanie mieszkańców Stawisk losami gminy i sprawami dotyczącymi jej rozwoju jest niewielkie, co daje wyraz niskiej frekwencji na zebraniach organizowanych przez Zarząd Miasta Stawiski oraz małą liczbę osób odwiedzających BIP.

Teren wyznaczony pod dzierżawę nad Zalewem obejmuje 1 ha, a nie 10 ha jak przekazywali rozmówcy. W umowie zostaną zapisane warunki dzierżawy.

 

Pkt.14 Informacje.
Mirosław Konopka poinformował, że pełni funkcję Prezesa Zarządu GKS Klubu Sportowego w Stawiskach. Uważał, że klub jest instytucją, która powinna reprezentować gminę na różnych szczeblach sportowych, a gmina powinna partycypować w kosztach jego utrzymania. W minionym roku klub otrzymał od gminy 3 tys.zł dotacji. O wsparcie finansowe zgłaszał się dwukrotnie do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych jednak odpowiedź za każdym razem była negatywna. Wobec takiego stanu rzeczy wnioskował
o wsparcie finansowe do Przewodniczącego Rady i radnych obecnych na sesji.

Burmistrz odniósł się do w/w wypowiedzi. Wskazał, że środki zapisane w budżecie gminy, które opiniuje komisja rozwiązywania problemów alkoholowych muszą być przeznaczone na działania związane z profilaktyką. Klub może ubiegać się o dotację na działalność organizacji pozarządowych na którą w budżecie fundusze zostały zaplanowane.

Jerzy Bielawski poinformował, że każdy rodzaj dróg posiada swój organ zarządzający, zarówno drogi gminne, powiatowe jak i wojewódzkie. Rolą zarządcy drogi jest zatwierdzenie projektu organizacji ruchu drogowego np. chcąc zmienić oznakowanie w Stawiskach trzeba wprowadzić nową organizację ruchu co jest związane z przygotowaniem dokumentacji i jej zatwierdzeniem. Należy więc przeanalizować obecną sytuację w mieście Stawiski związaną
z organizacją ruchu drogowego i dokonać niezbędnych zmian. Starosta jest organem właściwym do zarządzania drogami gminnymi.

 

Pkt.15 Zamknięcie obrad sesji
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Sesji Wiceprzewodniczący Rady Emil Karwowski podziękował zebranym za udział, po czym zamknął obrady XXI Sesji Rady Miejskiej w Stawiskach.




Protokołowała
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Małgorzata Mroczkowska
Karwowski Emil
Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 4 mar 2016 13:36
Opublikował(a): Jarosław Laskowski
Zaakceptował(a): Jarosław Laskowski
Artykuł był czytany: 1780 razy